1. Womic Steel: Výrobné kapacity a sila spoločnosti
Spoločnosť Womic Steel Group je popredný výrobca a globálny exportér s viac ako 20-ročnými skúsenosťami vo výrobe rúrkových výrobkov z uhlíkovej, legovanej a nehrdzavejúcej ocele. Naše moderné zariadenie na výrobu rúr ERW má komplexnú výrobnú kapacitu presahujúcu 15 000 ton mesačne pre elektrické odporové zváranie oceľových rúr.
Rozsah výrobných veľkostí pre rúru EN 10217 P235GH ERW:Vonkajší priemer od 21,3 mm do 610 mm (1/2 palca až 24 palcov) s hrúbkou steny od 2,0 mm do 20,0 mm. Jednoduchá náhodná dĺžka 6 m, dvojitá náhodná dĺžka 12 m alebo zákazková dĺžka podľa potreby.
Certifikácie kvality a súlad s predpismi:
Certifikácia ISO 9001:2015:Systém riadenia kvality zabezpečujúci konzistentnú kvalitu produktov vo všetkých operáciách.
Označenie CE (PED 2014/68/EÚ):Úplný súlad s európskou smernicou o tlakových zariadeniach pre tlakové aplikácie. Označenie CE a vyhlásenie o vlastnostiach (DoP) sú zabezpečené pre prijatie na európskom trhu.
Certifikácia EN 10204 3.2:Osvedčenie o kontrole 3.2 overené spoločnosťami TÜV, LR, BV alebo SGS pre aplikácie s kritickým tlakom vyžadujúce úplnú sledovateľnosť.
Schválenia kontroly tretej strany (TPI):Produkty a procesy schválené spoločnosťami SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL a TÜV.
Ďalšie certifikácie:ISO 14001, ISO 45001 k dispozícii na požiadanie.
Globálne uznanie:Spoločnosť Womic Steel je dôveryhodným dodávateľom pre výrobcov kotlov, tlakových nádob, elektrárne a petrochemické zariadenia a pôsobí vo viac ako 80 krajinách sveta.
2. Oceľové potrubie EN 10217 P235GH ERW: Zloženie materiálu a výkonnostné charakteristiky
EN 10217 P235GH je nelegovaná oceľová rúra špeciálne navrhnutá na tlakové použitie pri zvýšených teplotách. „P“ označuje tlakové použitie, „235“ označuje minimálnu medzu klzu 235 MPa, „G“ označuje vlastnosti pri zvýšených teplotách a „H“ označuje hydraulické skúšky (hydrostatický tlak). Číslo triedy 1.0345 je číselné označenie podľa normy EN 10027-2.
V porovnaní s P265GH (tekutý materiál 265 MPa) a P355GH (tekutý materiál 355 MPa) ponúka P235GH dobrú pevnosť pri miernych teplotách a zároveň vynikajúcu zvariteľnosť a tvárnosť. P235GH je vhodný na nepretržitú prevádzku pri teplotách do 400 °C, vďaka čomu je preferovanou voľbou pre kotlové telesá, výmenníky tepla a tlakové nádoby v prevádzke pri miernych teplotách.
Chemické zloženie oceľových rúr EN 10217 P235GH ERW (analýza naberačky, % hmotnosti):
| Prvok | Cmax | Si max | Mn max | P max | S max | Maximálny CR | Cu max | Mo max | Maximálny NI |
| P235GH | 0,16 | 0,35 | 1,20 | 0,025 | 0,020 | 0,30 | 0,30 | 0,10 | 0,30 |
*Poznámka: Obsah hliníka (Al) musí byť minimálne 0,020 %. Celkový obsah Cr+Cu+Mo+Ni nesmie prekročiť 0,70 %. Nízky obsah uhlíka a legujúcich zliatin zabezpečuje vynikajúcu zvariteľnosť a tvárnosť pri výrobe tlakových zariadení.*
Mechanické vlastnosti oceľových rúr EN 10217 P235GH ERW (izbová teplota):
| Hrúbka steny (mm) | Medza klzu (min.) | Pevnosť v ťahu | Predĺženie (min) |
| t ≤ 16 mm | 235 MPa | 360 – 500 MPa | 24 % |
| 16 mm < t ≤ 40 mm | 225 MPa | 360 – 500 MPa | 24 % |
| 40 mm < t ≤ 60 mm | 215 MPa | 360 – 500 MPa | 23 % |
Poznámka: P235GH si zachováva užitočnú pevnosť až do 400 °C. Pre vyššie teploty (nad 400 °C) sa odporúča P265GH alebo zliatiny ako 16Mo3.
Oceľové potrubie EN 10217 P235GH ERW s medzou klzu pri vysokých teplotách:
| Teplota (°C) | 100 | 200 | 300 | 350 | 400 |
| Medza klzu (MPa) | 225 | 190 | 170 | 165 | 155 |
Poznámka: Tieto hodnoty predstavujú minimálnu medzu klzu pri zvýšených teplotách, čo dokazuje vhodnosť P235GH pre aplikácie v kotloch a výmenníkoch tepla.
Vlastnosti oceľových rúrok EN 10217 P235GH ERW v rázovej sile:
| Smer testu | Teplota | Priemerná energia (min) | Individuálna energia (min) |
| Pozdĺžne | 0°C | 27 joulov | 20 joulov |
| Priečne | 0°C | 27 joulov | 20 joulov |
*Poznámka: Skúška nárazom je pre P235GH povinná podľa normy EN 10217-2. Pre aplikácie pri nízkych teplotách pod 0 °C sa P235GH zvyčajne nešpecifikuje.*
3. Rozsah rozmerov oceľových rúrok EN 10217 P235GH ERW a súlad s normami
Spoločnosť Womic Steel dodáva rúry ERW P235GH podľa normy EN 10217 v širokom rozmerovom spektre, ktoré sú plne v súlade s normou EN 10217-2:2024.
| Položka | Špecifikácia |
| Štandard | EN 10217-2:2024 (Zvárané oceľové rúry na tlakové účely - Rúry z nelegovaných a legovaných ocelí so stanovenými vlastnosťami pri zvýšených teplotách) |
| Stupeň | P235GH (1,0345) |
| Výrobný proces | Elektrické odporové zváranie (ERW) / vysokofrekvenčné zváranie (HFW) |
| Rozsah vonkajších priemerov | 21,3 mm – 610 mm (1/2 palca – 24 palcov) |
| Rozsah hrúbky steny | 2,0 mm – 20,0 mm |
| Dĺžka | 6 m (SR), 12 m (DR) alebo zákazkové dĺžky až do 18 m |
| Stav dodania | Zvárané / Normalizované (+N) |
| Koniec Dokončiť | Hladký koniec (PE) / Skosený koniec (BE) |
| Povrchová úprava | Holé / Naolejované / Čierne potiahnuté |
| Kategória kontroly | TC1 (certifikát 2.2) / TC2 (certifikát 3.1 s NDT) |
| Tolerancie | OD: ±1,0 % / HMOTNOSŤ: ±10 % / Dĺžka: +50 mm -0 mm |
4. Dostupné rozmery a špecifikácie - oceľové potrubie ERW
| NB | Veľkosť | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10,29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3,02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2.31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21,34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9,09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8,08 | 8,08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6,02 | 2.11 | 3,05 | 6,02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14,27 | 18,26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19,26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9,27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9,27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19,26 | 21,44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14,27 | 12,70 | 17,48 | 21,44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21,44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14,27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17,48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9,53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Poznámka: Dostupnosť hrúbky steny sa môže líšiť v závislosti od priemeru potrubia a výrobných možností. Zákazkové rozmery mimo tohto rozsahu sú k dispozícii na požiadanie.
5. Bežné normy pre oceľové rúry ERW vyrobené spoločnosťou Womic Steel
| Štandard | Bežné známky | Typická aplikácia |
| API 5L (Špecifikácia pre potrubie) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | SKUPINA B, X42, X52, X60, X65, X70 | Preprava ropy a plynu, pobrežné/morské potrubia |
| Potrubie a konštrukčné potrubie ASTM | ||
| ASTM A53 (Špecifikácia pre rúry, oceľové, čierne a žiarovo zvárané, pozinkované, zvárané a bezšvíkové) | SK. A, SK. B | Voda, plyn, para, vzduch, konštrukčné aplikácie |
| ASTM A135 (Špecifikácia pre oceľové rúry zvárané elektrickým odporom) | SK. A, SK. B | Voda, plyn, para, rafinérske služby |
| ASTM A252 (Špecifikácia pre zvárané a bezšvíkové oceľové rúrkové pilóty) | GR.1, GR.2, GR.3 | Základové pilóty, morské pilóty, základy mostov |
| ASTM A500 (Špecifikácia pre za studena tvárnené zvárané a bezšvíkové konštrukčné rúry z uhlíkovej ocele) | SK.A, SK.B, SK.C | Nosné rúry, rámy budov, mosty |
| ASTM A501 (Špecifikácia pre za tepla tvárnené zvárané a bezšvíkové konštrukčné rúry z uhlíkovej ocele) | SK. A, SK. B | Ťažké konštrukčné aplikácie, stĺpy, priehradové nosníky |
| Kotly a výmenníky tepla ASTM (ERW) | ||
| ASTM A178 (Špecifikácia pre kotlové rúry z uhlíkovej ocele a uhlík-mangánovej ocele zvárané elektrickým odporom) | Stupeň A, C, D | Kotlové rúry, rúry prehrievača |
| ASTM A214 (Špecifikácia pre výmenníky tepla a kondenzačné rúry z uhlíkovej ocele zvárané elektrickým odporom) | — | Výmenníky tepla, kondenzátory |
| ASTM A250 (Špecifikácia pre kotlové a prehrievacie rúry z feritickej legovanej ocele zvárané elektrickým odporom) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Vysokoteplotný kotol a prehrievač |
| ASTM A334 (Špecifikácia pre bezšvíkové a zvárané rúry z uhlíkových a legovaných ocelí pre prevádzku pri nízkych teplotách) | GR.1, GR.3, GR.6 | Nízkoteplotná prevádzka, kryogénne |
| Normy EN / DIN / BS | ||
| EN 10217-1 (Zvárané oceľové rúry na tlakové účely - Nelegované oceľové rúry so stanovenými vlastnosťami pri izbovej teplote) | P235TR1, P265TR1 | Tlakové nádoby, kotlové bubny, vysokotlakové potrubia |
| EN 10217-2 (Zvárané oceľové rúry na tlakové účely - Rúry z nelegovaných a legovaných ocelí so stanovenými vlastnosťami pri zvýšených teplotách) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Zvýšená teplota, kotlové rúry, výmenníky tepla |
| EN 10219-1 (Za studena tvárnené zvárané duté oceľové profily na konštrukčné účely) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Konštrukčné aplikácie, pozemné stavby, mosty |
| EN 10210 (Duté profily z nelegovaných a jemnozrnných ocelí tvárnené za tepla) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H, S420MH, S460MH | Za tepla tvarované bezšvíkové/zvárané duté profily na konštrukčné účely, pozemné stavby, mosty |
| EN 10025-2 (Výrobky valcované za tepla z konštrukčných ocelí - Nelegované konštrukčné ocele) | S235JR, S275JR, S355JR, | Všeobecné oceľové konštrukcie, stavebné inžinierstvo |
| EN 10255 (Nelegované oceľové rúry vhodné na zváranie a závitovanie) | S195T, S235JRTH | Vodovodné, plynové, kanalizačné, závitové potrubné systémy |
| EN 10305-2 (Oceľové rúry na presné použitie - Zvárané rúry ťahané za studena) | E215, E235, E355 | Presné aplikácie, hydraulické valce |
| BS 1387 (Špecifikácia pre závitové a hrdlové oceľové rúry a trubice) | Trieda A, B, C | Voda, plyn, para, lešenie, závitové potrubie |
| DIN 2458 (Zvárané oceľové rúry a tvarovky - Všeobecné technické dodacie podmienky) | St37.0, St44.0, St52.0 | Všeobecné zvárané oceľové rúry, konštrukčné aplikácie |
| ISO a ďalšie normy | ||
| ISO 3183 (Ropný a plynárenský priemysel - Oceľové rúry pre potrubné dopravné systémy) | L245, L290, L360, L415 | Ropovody a plynovody (ekvivalent ISO normy API 5L) |
| ISO 65 (Oceľové rúry pre vodu, plyn a kanalizáciu - Závitové rúry) | Stredná, ťažká | Voda, plyn, kanalizácia, závitové potrubie |
| CSA G40.21 (Konštrukčná oceľ - kanadská norma) | 44 W, 50 W | Štrukturálne aplikácie (Kanada) |
| AS 1163 (Duté oceľové konštrukčné profily - austrálska norma) | C250, C350, C450 | Duté konštrukčné profily (Austrália) |
| GOST 10706 (Zvárané oceľové rúry pre potrubia a konštrukcie - ruská norma) | St20, St35, St45 | Potrubia, štrukturálne aplikácie (Rusko) |
Použitie:Preprava ropy a plynu, voda a kanalizácia, stavebné projekty, lešenie, pilotové základy, vysokotlakové kvapaliny, chemické spracovanie, výroba energie, stavebníctvo, lodné inžinierstvo, kotlové rúry, výmenníky tepla, prehrievače, kondenzátory, prevádzka pri nízkych teplotách, presné aplikácie, hydraulické valce, závitové potrubné systémy
6. Výrobný proces - oceľové rúry ERW / HFW
Kontrola surovín:Pri prichádzajúcich oceľových zvitkoch sa overuje chemické zloženie, mechanické vlastnosti a kvalita povrchu. Každému zvitku sa priradí jedinečné číslo tavenia pre úplnú sledovateľnosť.
Odvíjanie a vyrovnávanie:Cievky sa odvíjajú a zarovnávajú, aby sa pás sploštil a odstránila sa sada cievok, čím sa zabezpečí rovnomerná rovinnosť pre konzistentné tvarovanie.
Frézovanie a orezávanie hrán:Obe hrany pásu sú frézované s presnou toleranciou šírky (±0,5 mm), čím sa vytvára čistý, rovnobežný povrch pre vysoko kvalitné zvarenie.
Tvárnenie za studena:Zarovnaný pás prechádza cez tvarovacie valce, ktoré postupne tvarujú plochý pás do otvorenej valcovej rúrkovej škrupiny.
Vysokofrekvenčné zváranie (HFW/ERW):Vysokofrekvenčný prúd (200 – 500 kHz) zahrieva spájané hrany na teplotu kovania (1 350 – 1 500 °C). Lisovacie valce stláčajú zahriate hrany k sebe, čím vytvárajú kovaný zvar bez prídavného materiálu.
Odstránenie zvarových húseníc:Vnútorné a vonkajšie olupky sa odstraňujú karbidovými odlupovacími čepeľami za tepla, čím sa vytvára hladký povrch s minimálnym zosilnením zvaru.
Veľkosti:Zváraná rúra prechádza cez kalibračné valce, aby sa dosiahla presná tolerancia vonkajšieho priemeru (±0,5 % až ±1,0 %). Ďalšie valce v prípade potreby vytvárajú štvorcové/obdĺžnikové tvary.
Tepelné spracovanie (voliteľné):Normalizácia pri teplote 890 – 930 °C sa môže použiť na zvýšenie ťažnosti alebo na uvoľnenie napätia, čím sa vytvorí jednotná feritovo-perlitová mikroštruktúra.
Rezanie na požadovanú dĺžku:Potrubie sa reže na stanovené dĺžky pomocou letmých odrezávacích píl s presným ovládaním (±3 mm).
Nedeštruktívne testovanie:
●Ultrazvukové testovanie (UT):100% kontrola zvarového švu a tela rúry na vrstvenie, inklúzie a nedostatočné spojenie.
●Testovanie vírivými prúdmi (ET):Nepretržitá online kontrola kvality zvarov.
●Hydrostatické testovanie:Každé potrubie bolo testované na 95 % SMYS po dobu minimálne 10 sekúnd.
Konečná úprava:Hladké konce, skosené konce (30°-35° s pristátím 1,6 mm) alebo závitové konce podľa špecifikácie zákazníka.
Záverečná kontrola a označenie:Vizuálna kontrola, overenie rozmerov (vonkajší priemer, hrúbka, dĺžka, priamosť) a trvalé označenie podľa normy (trieda, veľkosť, číslo tavenia, výrobca).
7. Postupy kontroly kvality a testovania
| Javisko | Metóda kontroly | Účel |
| Surovina | Chemická analýza (OES spektrometer) | Overte súlad s limitmi zloženia API 5L |
| Surovina | Skúška ťahom | Overte medzu klzu, pevnosť v ťahu, predĺženie |
| V procese | Kontrola rozmerov (mikrometre, posuvné meradlá) | Monitorujte vonkajší priemer a hmotnosť počas tvarovania a kalieb |
| Zváracia zóna | Ultrazvukové testovanie (UT) - online | Detekcia diskontinuít zvarov, nedostatočného tavenia |
| Zváracia zóna | Testovanie vírivými prúdmi (ET) – online | Nepretržité monitorovanie kvality zvarových švov |
| Zváracia zóna | Makroskúmanie zvarových švov | Overenie penetrácie zvaru a geometrie tavenia |
| Hotové potrubie | Hydrostatické testovanie (10 sekúnd min. pri 95 % SMYS) | Overte tlakovú integritu a tesnosť |
| Hotové potrubie | Ultrazvukové testovanie (UT) – offline (voliteľné) | Laminárna inšpekcia celého tela |
| Hotové potrubie | Magnetická časťová kontrola (MPI) | Detekcia povrchových trhlín (zvar a tepelne ovplyvnená zóna) |
| Hotové potrubie | Charpyho skúška rázom s V-vrubom | Overenie húževnatosti pri nízkych teplotách (PSL2) |
| Hotové potrubie | Skúška tvrdosti (HRC / HV10) | Overte maximálne limity tvrdosti (kyslá prevádzka) |
| Hotové potrubie | Skúška ohybom s riadením (čelná a koreňová) | Overte ťažnosť a celistvosť zvaru |
| Hotové potrubie | Skúška sploštenia | Overte ťažnosť a pevnosť telesa potrubia |
| Hotové potrubie | Rozmerová a vizuálna kontrola | Overte vonkajší priemer, hrúbku, dĺžku, priamosť a kvalitu povrchu |
| Hotové potrubie | Overenie označenia | Zabezpečte trvalé označenie podľa API 5L |
Ďalšie testy pre PSL2 / kyslý servis:
● Skúška HIC (praskanie vyvolané vodíkom) podľa NACE TM0284
● SSC (Sulfidové praskanie v dôsledku napätia) podľa metódy A NACE TM0177
● Skúška nárazom CVN pri teplote -10 °C, -20 °C alebo -46 °C
● Overenie tvrdosti (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 pre odolnosť voči HIC)
Dokumentácia kvality:
● Osvedčenie o skúške mlyna podľa normy EN 10204 typ 2.2, 3.1 alebo 3.2
● Správa o hydrostatickej skúške (potrubie po potrubí)
● Správa z inšpekcie UT / ET
Sledovateľnosť od čísla tavenia až po hotové potrubie
8. Primárne aplikácie ERW oceľových rúr
Rúry ERW sú základnými komponentmi pri preprave ropy a plynu a rôznych priemyselných aplikáciách:
Preprava ropy a plynu:Diaľkové pobrežné a morské potrubia na prepravu ropy, zemného plynu a rafinovaných ropných produktov.
Preprava tekutín pod vysokým tlakom:Potrubia na vstrekovanie vody, systémy na likvidáciu vyťaženej vody a prenos kvapalín pod vysokým tlakom v ropných poliach a spracovateľských zariadeniach.
Projekty pobrežných potrubí:Zberné potrubia, hlavné potrubia a rozvodné potrubia naprieč krajinou v ropných a plynových poliach.
Systémy pobrežných potrubných systémov:Podmorské potrubia, stúpačky a exportné potrubia pre morské plošiny a podmorské dokončovacie práce (s možnosťami PSL2 a kyslého servisu).
Kyslé servisné prostredie:Potrubia prepravujúce vlhký kyslý plyn (s obsahom H₂S) vyžadujúce PSL2 s dodatočnými požiadavkami vrátane odolnosti voči HIC a SSC podľa noriem NACE.
Prenos vody:Potrubia s veľkým priemerom na zásobovanie vodou, zavlažovacie systémy a rozvody surovej vody pre komunálne a priemyselné použitie.
Čistenie odpadových vôd a čistenie odpadových vôd:Odtokové potrubia, potrubia čistiarní odpadových vôd a systémy na manipuláciu s kalmi.
Priemyselné konštrukčné aplikácie:Potrubné regály, podpery, výstuhy a konštrukčné prvky v rafinériách, petrochemických závodoch a priemyselných zariadeniach.
Zariadenia na spracovanie ropy a plynu:Potrubia, zberné potrubia, rozdeľovače a prepojovacie potrubia v spracovateľských závodoch a kompresorových staniciach.
EPC a potrubia pre zariadenia:Procesné a inžinierske potrubia v rafinériách, závodoch na spracovanie plynu, chemických komplexoch a zariadeniach na výrobu energie.
9. Balenie a preprava
Rúry ERW sú balené a prepravované s maximálnou starostlivosťou, aby sa zabezpečila ich ochrana počas prepravy. Tu je popis procesu balenia a prepravy:
Balenie:
Ochranný náter:Pred balením môžu byť rúry potiahnuté tenkou vrstvou antikorózneho oleja alebo ochranného laku, aby sa zabránilo povrchovej korózii a oxidácii počas skladovania a prepravy. K dispozícii je aj holá povrchová úprava pre okamžité nanesenie náteru v mieste určenia.
Zoskupovanie:Rúry podobných rozmerov a špecifikácií sú starostlivo zviazané do šesťuholníkových alebo obdĺžnikových zväzkov. Sú zaistené oceľovými páskami (zvyčajne 3 – 5 pások na zväzok), aby sa zabránilo pohybu v rámci zväzku.
Koncové uzávery:Plastové koncovky (PE alebo PP) sa umiestňujú na oba konce každej rúry, aby chránili skosené konce, hladké konce a závitové spoje pred poškodením nárazom, vniknutím nečistôt a vlhkosťou.
Polstrovanie a odpruženie:Pri prémiových exportných objednávkach sa medzi vrstvami rúrok môžu použiť výplňové materiály, ako sú penové krúžky alebo gumené pásy, aby sa zabránilo oderu a poškodeniu náteru počas manipulácie.
Drevené debny alebo debny:V prípade tenkostenných rúr, presných rúr alebo objednávok na prémiové povrchové úpravy môžu byť rúry zabalené v pevných drevených debnách alebo preglejkových debnách, aby sa zabezpečila zvýšená ochrana pred vonkajšími silami a hrubým zaobchádzaním.
Doprava:
Spôsob dopravy:Rúry sa prepravujú kontajnerovými loďami (20 stôp/40 stôp), nákladnými vozidlami na sypký náklad alebo železničnou prepravou v závislosti od miesta určenia, objemu a naliehavosti. Letecká preprava je k dispozícii pre vzorky alebo časovo kritické zásielky.
Kontajnerizácia:Malé až stredné objednávky naložené do štandardných prepravných kontajnerov, ktoré chránia náklad pred poveternostnými vplyvmi, vlhkosťou a vonkajšími nečistotami počas prepravy.
Nakládka hromadných plavidiel:Veľkoobjemové objednávky (zvyčajne > 200 ton) nakladané priamo na lode na hromadný náklad. Zdvíhacie nosníky a rozperné tyče zabraňujú poškodeniu; preklady a upevnenie zaisťujú náklad proti pohybu mora.
Označovanie a dokumentácia:Každý balík je jasne označený akosťou, normou, rozmermi, číslom tavenia a pokynmi na manipuláciu. Kompletná dokumentácia (obchodná faktúra, baliaci list, nákladný list, osvedčenie o pôvode, certifikáty o skúške mlyna) pripravená pre bezproblémové colné odbavenie.
Bezpečné upevnenie:Zväzky zaistené oceľovými páskami, ochrannými vrecami alebo drevenými výstužami, aby sa zabránilo posunutiu, kotúľaniu alebo poškodeniu počas prepravy.
Sledovanie a poistenie:Sledovacie čísla kontajnerov sú poskytované na monitorovanie v reálnom čase. Poistenie námornej nákladnej dopravy (All Risk alebo With Average) je k dispozícii na požiadanie.
Stručne povedané, spoločnosť Womic Steel zabezpečuje, aby všetky oceľové rúry ERW boli balené s použitím popredných ochranných opatrení v tomto odvetví a prepravované spoľahlivými dopravnými metódami, aby sa do cieľa dostali v optimálnom stave. Správne balenie a prepravné postupy sú nevyhnutné pre zachovanie integrity a kvality dodávaných produktov.
10. Výhody a najčastejšie otázky týkajúce sa ocele Womic
Prečo spolupracovať s Womic Steel?
Komplexné kontaktné miesto:Kompletný sortiment od rúr API 5L ERW až po zodpovedajúce tvarovky OEM (kolená, T-kusy, redukcie, príruby, krytky) v kompatibilných materiálových triedach vrátane uhlíkovej ocele, legovanej ocele a nehrdzavejúcej ocele.
Technická zhoda:Ku každej zásielke sa prikladajú certifikáty o kompletných skúškach vo valcovni (EN 10204 typ 2.2, 3.1 alebo 3.2), ktoré podrobne uvádzajú presné chemické zloženie, výsledky mechanických skúšok a správy o nedeštruktívnych skúškach.
Služby s pridanou hodnotou:Skosenie koncov (30°-35°), závitovanie a spájanie, montáž plastových krytiek a antikorózny náter (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxid, zinkovanie) sú k dispozícii interne alebo prostredníctvom kvalifikovaných partnerských zariadení.
Konkurencieschopná logistika:Strategické partnerstvo s globálnymi špeditérmi zabezpečuje optimalizované nakladanie kontajnerov (maximalizácia množstva na kontajner) a nákladovo efektívnu prepravu po celom svete so spoľahlivými prepravnými časmi.
Skladové zásoby a dostupnosť:Rozsiahle skladové zásoby štandardných rozmerov API 5L X52 (vonkajší priemer 2"-24", Schedule 10-80) zaisťujú krátke dodacie lehoty a rýchlu reakciu na urgentné projektové požiadavky. Zákazkové rozmery sa vyrábajú na požiadanie s typickou dodacou lehotou 30-45 dní.
Schopnosť kyslých služieb:Plná schopnosť dodať potrubia PSL2 so skúškami HIC a SSC podľa noriem NACE pre aplikácie s kyslými plynmi. Tvrdosť kontrolovaná na ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Vyberte si spoločnosť Womic Steel Group ako svojho spoľahlivého partnera pre vysoko kvalitné oceľové rúry ERW API 5L X52 a bezkonkurenčný výkon dodávok. Neváhajte a informujte sa!
Webová stránka: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel./WhatsApp/WeChat:
Viktor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Často kladené otázky (FAQ)
Otázka: Aký je rozdiel medzi normou EN 10217 P235GH a normou EN 10216 P235GH?
A: Norma EN 10217 zahŕňazváranéoceľové rúry (proces ERW/HFW), zatiaľ čo EN 10216 sa vzťahujebezšvovéoceľové rúry. Obe normy špecifikujú triedu P235GH s podobnými chemickými a mechanickými požiadavkami. Norma EN 10217 (zváraná) je vo všeobecnosti nákladovo efektívnejšia a dostupná v dlhších dĺžkach. Norma EN 10216 (bezšvíková) sa vyžaduje pre aplikácie s vyšším tlakom alebo tam, kde zvarový šev nie je povolený konštrukčným predpisom. Pre väčšinu aplikácií kotlov a tlakových nádob sú prijateľné obe normy; bezšvíková rúra sa však často uprednostňuje pre kritické vysokotlakové služby.
Otázka: Aká je maximálna prevádzková teplota pre P235GH?
A: P235GH je vhodný na nepretržitú prevádzku pri teplotách do400 °CPre teploty medzi 400 °C a 500 °C sa odporúča P265GH alebo 16Mo3 (legovaná oceľ). Pre teploty nad 500 °C by sa mali zvážiť vyššie triedy zliatin, ako napríklad 13CrMo4-5 alebo 10CrMo9-10. Vždy si preštudujte príslušné konštrukčné predpisy (EN 13445, ASME Section I atď.), kde nájdete špecifické teplotné limity na základe hrúbky steny a prevádzkových podmienok.
Otázka: Môže sa P235GH použiť pre aplikácie podľa kódexu ASME?
A: P235GH nie je priamo uvedený v oddiele II normy ASME (materiálové špecifikácie ASME). Je však všeobecne akceptovaný pre medzinárodné projekty podľa noriem EN. Pre razenie podľa normy ASME patria medzi ekvivalentné materiály SA-106 GR.B (bezšvíkový) alebo SA-53 GR.B (zváraný) s porovnateľnými vlastnosťami, ale s rôznymi povolenými konštrukčnými parametrami. Pre projekty vyžadujúce materiály ASME môžeme ako alternatívy dodať SA-106 GR.B alebo SA-178 GR.A. Pre správny výber materiálu uveďte, prosím, špecifikáciu vášho projektu.
Otázka: Aký je rozdiel medzi P235GH a P265GH?
A: P235GH má minimálnu medzu klzu 235 MPa, zatiaľ čo P265GH má 265 MPa (vyššia pevnosť). P235GH ponúka lepšiu tvárnosť a zvariteľnosť vďaka nižšiemu obsahu uhlíka (max. 0,16 % oproti max. 0,20 %). P235GH sa zvyčajne používa pre aplikácie s miernou teplotou/tlakom (kotlové telesá, výmenníky tepla). P265GH sa používa pre aplikácie s vyšším tlakom, kde je potrebná dodatočná pevnosť. Obe majú podobné limity zvýšených teplôt (400 °C).
Otázka: Aké nedeštruktívne testovanie (NDT) sa vyžaduje pre normu EN 10217 P235GH?
A: Pre TC1 (skúšobná kategória 1): Vyžaduje sa vizuálna kontrola a hydrostatické skúšky. Pre TC2 (skúšobná kategória 2): Vizuálna kontrola, hydrostatické skúšky a 100 % nedeštruktívne skúšky (UT alebo ET) zvarového švu. Pre aplikácie s kritickým tlakom sa zvyčajne špecifikuje TC2. Spoločnosť Womic Steel môže dodať úrovne TC1 aj TC2. Pre certifikáciu podľa EN 10204 3.2 sa zvyčajne vyžaduje TC2 s overením treťou stranou.
Otázka: Aká je maximálna dostupná dĺžka pre potrubie ERW podľa normy EN 10217 P235GH?
A: Dodávame štandardné pevné dĺžky 6 metrov a 12 metrov (približne 20 a 40 stôp) pre priemery do 610 mm (24"). Pre menšie priemery (pod 168 mm / 6") sú na požiadanie k dispozícii zákazkové dĺžky do 18 metrov (60 stôp). Pre aplikácie kotlov a výmenníkov tepla, ktoré vyžadujú špecifické dĺžky U-ohybov, môžeme koordinovať s partnerskými ohýbacími zariadeniami. Uveďte, prosím, vaše špecifické požiadavky na dĺžku.
Otázka: Môžete zabezpečiť kontrolu tretej strany pre potrubia EN 10217 P235GH?
A: Áno. Počas výroby (svedčenie hydrotestu, UT/ET, rozmerovej kontroly) a pred odoslaním vítame a umožňujeme kontroly spoločnosťami DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR alebo akýmkoľvek zástupcom nominovaným klientom (svedčenie o hydrotestu, UT/ET, rozmerovej kontrole) a pred odoslaním. Na požiadanie sa bežne dodávajú certifikáty o kontrole 3.2 overené autorizovanými tretími stranami. Pre súlad s európskou smernicou o tlakových zariadeniach (PED) poskytujeme označenie CE a vyhlásenie o vlastnostiach (DoP).
Otázka: Aká je typická dodacia lehota pre rúry ERW podľa normy EN 10217 P235GH?
A: Štandardná dodacia lehota pre skladové rozmery (bežné priemery a hrúbky stien) je približne 15 – 25 dní. Pre rozmery, ktoré nie sú skladom, alebo pre rozmery na mieru, je dodacia lehota približne 30 – 45 dní od potvrdenia objednávky. Pre TC2 so 100 % NDT pripočítajte 5 – 10 dní. Pre kontrolu treťou stranou (certifikácia 3.2) pripočítajte 10 – 15 dní na plánovanie a dokumentáciu. Pre menšie množstvá štandardných rozmerov môžu byť k dispozícii expresné objednávky (15 – 20 dní). Pre aktuálne dodacie lehoty nás, prosím, kontaktujte.
Otázka: Aké certifikáty a dokumentáciu poskytujete s dodávkami rúr P235GH?
A: Každá zásielka obsahuje komplexnú dokumentáciu: Osvedčenie o skúške v valci podľa normy EN 10204 typ 3.1 (alebo typ 2.2 / 3.2 na požiadanie) vrátane chemického zloženia, pevnostných vlastností v ťahu, vlastností pri zvýšených teplotách a výsledkov nárazových skúšok; Správu o hydrostatickej skúške; Správu o NDT (UT/ET) pre objednávky TC2; Správu o rozmerovej kontrole; Označenie CE a Vyhlásenie o parametroch (DoP) pre európsky trh; Baliaci list; Obchodnú faktúru; Nákladný list; a Osvedčenie o pôvode (ak je potrebné).
Otázka: Poskytujete služby delenia na mieru a ohýbania v tvare U pre rúry P235GH?
A: Áno. Ponúkame presné rezanie na presné dĺžky špecifikované zákazníkom s prísnymi toleranciami (zvyčajne ±3 mm) a čistými koncami bez otrepov. Pre aplikácie výmenníkov tepla vieme koordinovať s partnerskými ohýbacími zariadeniami U-ohýbané rúry (ohýbanie za studena) s kontrolovanými polomermi ohybu a minimálnou ovalitou. U-ohýbané rúry je možné dodať s žíhaním alebo bez žíhania po ohýbaní. Pre zákazkové požiadavky poskytnite, prosím, svoje výkresy ohybu.
Otázka: Aký je rozdiel medzi normalizovaným (+N) a dodaným stavom po zváraní?
A: Normalizované (+N) tepelné spracovanie (890 – 930 °C) vytvára jednotnú feritovo-perlitovú mikroštruktúru, zlepšuje ťažnosť a húževnatosť a zmierňuje zvyškové zváracie napätia. Zvarený stav má vyššie zvyškové napätia a môže mať menej jednotnú štruktúru zŕn. Pre tlakové aplikácie,normalizovanýsa zvyčajne vyžaduje podľa normy EN 10217-2 na zabezpečenie optimálnych vlastností pri prevádzke pri zvýšených teplotách. Womic Steel dodáva P235GH v normalizovanom stave ako štandard pre tlakové aplikácie.










