1. Womic Steel: Výrobné kapacity a pevnosť spoločnosti Oceľové potrubie API 5L X52 ERW
Spoločnosť Womic Steel Group je popredný výrobca a globálny exportér s viac ako 20-ročnými skúsenosťami vo výrobe rúrkových výrobkov z uhlíkovej, legovanej a nehrdzavejúcej ocele. Naše moderné zariadenie na výrobu rúr ERW má komplexnú výrobnú kapacitu presahujúcu 15 000 ton mesačne pre elektrické odporové zváranie oceľových rúr.
Rozsah výrobných veľkostí pre rúry ERW X52:Vonkajší priemer od 60,3 mm do 610 mm (2 palce až 24 palcov) s hrúbkou steny od 4,0 mm do 19,1 mm (Schedule 10 až Schedule 80). Jednoduché náhodné dĺžky 6 m, dvojité náhodné dĺžky 12 m alebo zákazkové dĺžky podľa potreby.
Certifikácie kvality a súlad s predpismi:
Certifikácia ISO 9001:2015:Systém riadenia kvality zabezpečujúci konzistentnú kvalitu produktov vo všetkých operáciách.
Licencia na monogram API 5L:Oprávnený na výrobu potrubí API 5L, čo preukazuje záväzok k najvyšším priemyselným štandardom pre ropovody a plynovody.
Označenie CE (PED 2014/68/EÚ):Súlad s európskou smernicou o tlakových zariadeniach pre bezproblémové colné odbavenie v rámci EHP. Vyhlásenie o vlastnostiach (VOP) pre ekvivalenty EN.
Certifikácia EN 10204 3.2:Certifikát o kontrole 3.2 overený spoločnosťami TÜV, LR, BV alebo SGS pre kritické projekty vyžadujúce úplnú sledovateľnosť.
Schválenia kontroly tretej strany (TPI):Produkty a procesy schválené spoločnosťami SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL a TÜV pre projekty na mori regulované klasifikačnou spoločnosťou.
Ďalšie certifikácie:ISO 14001, ISO 45001, NORSOK M-650, NACE MR0175 / ISO 15156 pre aplikácie v kyslých prostrediach.
Schválenia špecifické pre zákazníka:Pravidelné audity tovární pre významných dodávateľov EPC, NOC a globálne energetické spoločnosti.
Globálne uznanie:Spoločnosť Womic Steel je dôveryhodným dodávateľom pre energetické spoločnosti zo zoznamu Fortune 500 a globálnych dodávateľov EPC, ktorý pôsobí vo viac ako 80 krajinách juhovýchodnej Ázie, Európy, Blízkeho východu, Afriky a Ameriky.
2. Oceľové potrubie API 5L X52 ERW: Zloženie materiálu a výkonnostné charakteristiky
API 5L X52 (tiež označovaná ako L360 podľa normy ISO 3183) je vysokopevnostná oceľ na potrubia špeciálne navrhnutá pre ropovody a plynovody. „X“ označuje „X42, X52, X65“ a označuje minimálnu medzu klzu v kilolibrách na štvorcový palec (KSI). Preto má X52 minimálnu medzu klzu 52 000 psi (približne 360 MPa). Označenie „L360“ podľa normy ISO predstavuje rovnaký materiál s medzou klzu 360 MPa.
V porovnaní s nižšími triedami ako GR.B (medzná medza 35 000 psi) a X42 (medzná medza 42 000 psi) ponúka X52 vynikajúcu pevnosť a zároveň si zachováva vynikajúcu zvariteľnosť a húževnatosť. Táto rovnováha robí z X52 najpoužívanejšiu triedu pre strednotlakové projekty pobrežných a morských potrubí na celom svete. X52 poskytuje optimálny výkon pre potrubia prevádzkované pri tlakoch až do 1 500 psi v závislosti od hrúbky steny a konfigurácie priemeru.
Oceľové potrubie API 5L X52 ERW Chemické zloženie (analýza naberačky, % hmotnostné):
| Prvok | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Ni | Cu | Nb | V | Ti | Al |
| PSL1 Max % | 0,28 | — | 1,40 | 0,030 | 0,030 | — | — | — | — | 0,05 | 0,10 | 0,04 | — |
| PSL2 Max % | 0,24 | 0,45 | 1,40 | 0,025 | 0,015 | 0,30 | 0,15 | 0,30 | 0,50 | 0,10 | 0,10 | 0,04 | 0,060 |
*Poznámka: Požiadavky PSL2 sú výrazne prísnejšie s nižšími limitmi uhlíka, fosforu a síry. Pridanie mikrolegujúcich prvkov (niób, vanád, titán) zjemňuje štruktúru zŕn a zvyšuje pevnosť aj húževnatosť pri nízkych teplotách. PSL2 tiež vyžaduje kontrolované hodnoty uhlíkového ekvivalentu (CE): CE(IIW) ≤ 0,43 % pre bezšvíkové a ≤ 0,43 % pre zvárané rúry s hrúbkou steny ≤ 19 mm.*
Oceľové potrubie API 5L X52 ERW Mechanické vlastnosti (izbová teplota):
| Nehnuteľnosť | Požiadavka PSL1 | Požiadavka PSL2 |
| Medza klzu (ReH / Rt0,5) | 52 000 – 77 000 psi (360 – 530 MPa) | 52 000 – 77 000 psi (360 – 530 MPa) |
| Pevnosť v ťahu (Rm) | ≥ 66 000 psi (≥ 460 MPa) | ≥ 66 000 psi (≥ 460 MPa) |
| Pomer (medza klzu/pevnosť v ťahu) | Žiadny konkrétny limit | ≤ 0,93 |
| Predĺženie (A min) | Vypočítané podľa vzorca | Vypočítané podľa vzorca |
| Tvrdosť (HRC / HV) | Žiadna požiadavka | ≤ 27 HRC / ≤ 250 HV10 |
*Poznámka: PSL2 ukladá dodatočné požiadavky vrátane maximálneho pomeru klzu k pevnosti v ťahu 0,93, maximálnych limitov tvrdosti pre aplikácie v kyslom prostredí a zvýšených hodnôt rázovej húževnatosti Charpyho s V-vrubom. Pre PSL2 je minimálna rázová energia 40 J (priemerná) a 30 J (individuálna) pri 0 °C pre telo rúry, zvar a tepelne ovplyvnenú zónu (HAZ).*
Oceľové potrubie API 5L X52 ERW Nízkoteplotné rázové vlastnosti (Charpyho V-vrub) - PSL2:
| Testovacie miesto | Teplota | Priemerná energia (min.) | Individuálna energia (min.) |
| Teleso potrubia (pozdĺžne) | 0°C | 40 joulov | 30 joulov |
| Zvarový kov (priečny) | 0°C | 40 joulov | 30 joulov |
| Tepelne ovplyvnená zóna (HAZ) | 0°C | 40 joulov | 30 joulov |
| Možnosť kyslého servisu | -10 °C alebo menej | Ako je uvedené | Ako je uvedené |
*Poznámka: Pre aplikácie v kyslých prostrediach (odolnosť voči HIC/SSC) sa podľa prílohy H k norme API 5L vyžadujú skúšky nárazom pri nižších teplotách (-10 °C, -20 °C alebo -46 °C) a ďalšie obmedzenia tvrdosti (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10).*
Oceľové potrubie API 5L X52 ERW Limity uhlíkového ekvivalentu (PSL2):
| Hrúbka steny | Maximálna CE (IIW) | Maximálna hodnota SEČ |
| t ≤ 19 mm (0,748") | 0,43 % | 0,25 % |
| 19 mm < t ≤ 40 mm (1,575") | 0,43 % | 0,25 % |
| t > 40 mm | Dohodou | Dohodou |
Poznámka: Nízky obsah uhlíka zaisťuje vynikajúcu zvariteľnosť v poľných podmienkach bez predhrievania pre väčšinu hrúbky stien, čím sa znižujú náklady a čas inštalácie.
3. Rozsah rozmerov oceľových rúr ERW podľa API 5L X52 a súlad s normami
Spoločnosť Womic Steel dodáva rúry ERW s certifikáciou API 5L X52 v širokom rozmerovom spektre, ktoré sú plne v súlade s normami API 5L 46. vydanie a ISO 3183.
| Položka | Špecifikácia |
| Štandard | API 5L 46. vydanie / ISO 3183 |
| Úroveň špecifikácie produktu | PSL1 (štandardný) / PSL2 (vylepšený) |
| Stupeň | X52 (L360) |
| Výrobný proces | Elektrické odporové zváranie (ERW) / vysokofrekvenčné zváranie (HFW) |
| Rozsah vonkajších priemerov | 60,3 mm – 610 mm (2 palce – 24 palcov) |
| Rozsah hrúbky steny | 4,0 mm – 19,1 mm (príloha 10 – príloha 80) |
| Dĺžka | 6 m (SR), 12 m (DR) alebo zákazkové dĺžky až do 18 m |
| Koniec Dokončiť | Hladký koniec (PE) / Skosený koniec (BE) / Závitový a spojený (T&C) |
| Povrchová úprava | Holé / Olejované / Čierne potiahnuté / 3PE / FBE / Pozinkované |
4. Dostupné rozmery a špecifikácie - oceľové potrubie ERW
| NB | Veľkosť | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10,29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3,02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2.31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21,34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9,09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8,08 | 8,08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6,02 | 2.11 | 3,05 | 6,02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14,27 | 18,26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19,26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9,27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9,27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19,26 | 21,44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14,27 | 12,70 | 17,48 | 21,44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21,44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14,27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17,48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9,53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Poznámka: Dostupnosť hrúbky steny sa môže líšiť v závislosti od priemeru potrubia a výrobných možností. Zákazkové rozmery mimo tohto rozsahu sú k dispozícii na požiadanie.
5. Bežné normy pre oceľové rúry ERW vyrobené spoločnosťou Womic Steel
| Štandard | Bežné známky | Typická aplikácia |
| API 5L (Špecifikácia pre potrubie) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | SKUPINA B, X42, X52, X60, X65, X70 | Preprava ropy a plynu, pobrežné/morské potrubia |
| Potrubie a konštrukčné potrubie ASTM | ||
| ASTM A53 (Špecifikácia pre rúry, oceľové, čierne a žiarovo zvárané, pozinkované, zvárané a bezšvíkové) | SK. A, SK. B | Voda, plyn, para, vzduch, konštrukčné aplikácie |
| ASTM A135 (Špecifikácia pre oceľové rúry zvárané elektrickým odporom) | SK. A, SK. B | Voda, plyn, para, rafinérske služby |
| ASTM A252 (Špecifikácia pre zvárané a bezšvíkové oceľové rúrkové pilóty) | GR.1, GR.2, GR.3 | Základové pilóty, morské pilóty, základy mostov |
| ASTM A500 (Špecifikácia pre za studena tvárnené zvárané a bezšvíkové konštrukčné rúry z uhlíkovej ocele) | SK.A, SK.B, SK.C | Nosné rúry, rámy budov, mosty |
| ASTM A501 (Špecifikácia pre za tepla tvárnené zvárané a bezšvíkové konštrukčné rúry z uhlíkovej ocele) | SK. A, SK. B | Ťažké konštrukčné aplikácie, stĺpy, priehradové nosníky |
| Kotly a výmenníky tepla ASTM (ERW) | ||
| ASTM A178 (Špecifikácia pre kotlové rúry z uhlíkovej ocele a uhlík-mangánovej ocele zvárané elektrickým odporom) | Stupeň A, C, D | Kotlové rúry, rúry prehrievača |
| ASTM A214 (Špecifikácia pre výmenníky tepla a kondenzačné rúry z uhlíkovej ocele zvárané elektrickým odporom) | — | Výmenníky tepla, kondenzátory |
| ASTM A250 (Špecifikácia pre kotlové a prehrievacie rúry z feritickej legovanej ocele zvárané elektrickým odporom) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Vysokoteplotný kotol a prehrievač |
| ASTM A334 (Špecifikácia pre bezšvíkové a zvárané rúry z uhlíkových a legovaných ocelí pre prevádzku pri nízkych teplotách) | GR.1, GR.3, GR.6 | Nízkoteplotná prevádzka, kryogénne |
| Normy EN / DIN / BS | ||
| EN 10217-1 (Zvárané oceľové rúry na tlakové účely - Nelegované oceľové rúry so stanovenými vlastnosťami pri izbovej teplote) | P235TR1, P265TR1 | Tlakové nádoby, kotlové bubny, vysokotlakové potrubia |
| EN 10217-2 (Zvárané oceľové rúry na tlakové účely - Rúry z nelegovaných a legovaných ocelí so stanovenými vlastnosťami pri zvýšených teplotách) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Zvýšená teplota, kotlové rúry, výmenníky tepla |
| EN 10219-1 (Za studena tvárnené zvárané duté oceľové profily na konštrukčné účely) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Konštrukčné aplikácie, pozemné stavby, mosty |
| EN 10210 (Duté profily z nelegovaných a jemnozrnných ocelí tvárnené za tepla) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H, S420MH, S460MH | Za tepla tvarované bezšvíkové/zvárané duté profily na konštrukčné účely, pozemné stavby, mosty |
| EN 10025-2 (Výrobky valcované za tepla z konštrukčných ocelí - Nelegované konštrukčné ocele) | S235JR, S275JR, S355JR, | Všeobecné oceľové konštrukcie, stavebné inžinierstvo |
| EN 10255 (Nelegované oceľové rúry vhodné na zváranie a závitovanie) | S195T, S235JRTH | Vodovodné, plynové, kanalizačné, závitové potrubné systémy |
| EN 10305-2 (Oceľové rúry na presné použitie - Zvárané rúry ťahané za studena) | E215, E235, E355 | Presné aplikácie, hydraulické valce |
| BS 1387 (Špecifikácia pre závitové a hrdlové oceľové rúry a trubice) | Trieda A, B, C | Voda, plyn, para, lešenie, závitové potrubie |
| DIN 2458 (Zvárané oceľové rúry a tvarovky - Všeobecné technické dodacie podmienky) | St37.0, St44.0, St52.0 | Všeobecné zvárané oceľové rúry, konštrukčné aplikácie |
| ISO a ďalšie normy | ||
| ISO 3183 (Ropný a plynárenský priemysel - Oceľové rúry pre potrubné dopravné systémy) | L245, L290, L360, L415 | Ropovody a plynovody (ekvivalent ISO normy API 5L) |
| ISO 65 (Oceľové rúry pre vodu, plyn a kanalizáciu - Závitové rúry) | Stredná, ťažká | Voda, plyn, kanalizácia, závitové potrubie |
| CSA G40.21 (Konštrukčná oceľ - kanadská norma) | 44 W, 50 W | Štrukturálne aplikácie (Kanada) |
| AS 1163 (Duté oceľové konštrukčné profily - austrálska norma) | C250, C350, C450 | Duté konštrukčné profily (Austrália) |
| GOST 10706 (Zvárané oceľové rúry pre potrubia a konštrukcie - ruská norma) | St20, St35, St45 | Potrubia, štrukturálne aplikácie (Rusko) |
Použitie:Preprava ropy a plynu, voda a kanalizácia, stavebné projekty, lešenie, pilotové základy, vysokotlakové kvapaliny, chemické spracovanie, výroba energie, stavebníctvo, lodné inžinierstvo, kotlové rúry, výmenníky tepla, prehrievače, kondenzátory, prevádzka pri nízkych teplotách, presné aplikácie, hydraulické valce, závitové potrubné systémy
6. Výrobný proces - oceľové rúry ERW / HFW
Kontrola surovín:Pri prichádzajúcich oceľových zvitkoch sa overuje chemické zloženie, mechanické vlastnosti a kvalita povrchu. Každému zvitku sa priradí jedinečné číslo tavenia pre úplnú sledovateľnosť.
Odvíjanie a vyrovnávanie:Cievky sa odvíjajú a zarovnávajú, aby sa pás sploštil a odstránila sa sada cievok, čím sa zabezpečí rovnomerná rovinnosť pre konzistentné tvarovanie.
Frézovanie a orezávanie hrán:Obe hrany pásu sú frézované s presnou toleranciou šírky (±0,5 mm), čím sa vytvára čistý, rovnobežný povrch pre vysoko kvalitné zvarenie.
Tvárnenie za studena:Zarovnaný pás prechádza cez tvarovacie valce, ktoré postupne tvarujú plochý pás do otvorenej valcovej rúrkovej škrupiny.
Vysokofrekvenčné zváranie (HFW/ERW):Vysokofrekvenčný prúd (200 – 500 kHz) zahrieva spájané hrany na teplotu kovania (1 350 – 1 500 °C). Lisovacie valce stláčajú zahriate hrany k sebe, čím vytvárajú kovaný zvar bez prídavného materiálu.
Odstránenie zvarových húseníc:Vnútorné a vonkajšie olupky sa odstraňujú karbidovými odlupovacími čepeľami za tepla, čím sa vytvára hladký povrch s minimálnym zosilnením zvaru.
Veľkosti:Zváraná rúra prechádza cez kalibračné valce, aby sa dosiahla presná tolerancia vonkajšieho priemeru (±0,5 % až ±1,0 %). Ďalšie valce v prípade potreby vytvárajú štvorcové/obdĺžnikové tvary.
Tepelné spracovanie (voliteľné):Normalizácia pri teplote 890 – 930 °C sa môže použiť na zvýšenie ťažnosti alebo na uvoľnenie napätia, čím sa vytvorí jednotná feritovo-perlitová mikroštruktúra.
Rezanie na požadovanú dĺžku:Potrubie sa reže na stanovené dĺžky pomocou letmých odrezávacích píl s presným ovládaním (±3 mm).
Nedeštruktívne testovanie:
●Ultrazvukové testovanie (UT):100% kontrola zvarového švu a tela rúry na vrstvenie, inklúzie a nedostatočné spojenie.
● Skúšanie vírivými prúdmi (ET):Nepretržitá online kontrola kvality zvarov.
● Hydrostatické skúšky:Každé potrubie bolo testované na 95 % SMYS po dobu minimálne 10 sekúnd.
Konečná úprava:Hladké konce, skosené konce (30°-35° s pristátím 1,6 mm) alebo závitové konce podľa špecifikácie zákazníka.
Záverečná kontrola a označenie:Vizuálna kontrola, overenie rozmerov (vonkajší priemer, hrúbka, dĺžka, priamosť) a trvalé označenie podľa normy (trieda, veľkosť, číslo tavenia, výrobca).
7. Postupy kontroly kvality a testovania
| Javisko | Metóda kontroly | Účel |
| Surovina | Chemická analýza (OES spektrometer) | Overte súlad s limitmi zloženia API 5L |
| Surovina | Skúška ťahom | Overte medzu klzu, pevnosť v ťahu, predĺženie |
| V procese | Kontrola rozmerov (mikrometre, posuvné meradlá) | Monitorujte vonkajší priemer a hmotnosť počas tvarovania a kalieb |
| Zváracia zóna | Ultrazvukové testovanie (UT) - online | Detekcia diskontinuít zvarov, nedostatočného tavenia |
| Zváracia zóna | Testovanie vírivými prúdmi (ET) – online | Nepretržité monitorovanie kvality zvarových švov |
| Zváracia zóna | Makroskúmanie zvarových švov | Overenie penetrácie zvaru a geometrie tavenia |
| Hotové potrubie | Hydrostatické testovanie (10 sekúnd min. pri 95 % SMYS) | Overte tlakovú integritu a tesnosť |
| Hotové potrubie | Ultrazvukové testovanie (UT) – offline (voliteľné) | Laminárna inšpekcia celého tela |
| Hotové potrubie | Magnetická časťová kontrola (MPI) | Detekcia povrchových trhlín (zvar a tepelne ovplyvnená zóna) |
| Hotové potrubie | Charpyho skúška rázom s V-vrubom | Overenie húževnatosti pri nízkych teplotách (PSL2) |
| Hotové potrubie | Skúška tvrdosti (HRC / HV10) | Overte maximálne limity tvrdosti (kyslá prevádzka) |
| Hotové potrubie | Skúška ohybom s riadením (čelná a koreňová) | Overte ťažnosť a celistvosť zvaru |
| Hotové potrubie | Skúška sploštenia | Overte ťažnosť a pevnosť telesa potrubia |
| Hotové potrubie | Rozmerová a vizuálna kontrola | Overte vonkajší priemer, hrúbku, dĺžku, priamosť a kvalitu povrchu |
| Hotové potrubie | Overenie označenia | Zabezpečte trvalé označenie podľa API 5L |
Ďalšie testy pre PSL2 / kyslý servis:
● Skúška HIC (praskanie vyvolané vodíkom) podľa NACE TM0284
● SSC (Sulfidové praskanie v dôsledku napätia) podľa metódy A NACE TM0177
● Skúška nárazom CVN pri teplote -10 °C, -20 °C alebo -46 °C
● Overenie tvrdosti (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 pre odolnosť voči HIC)
Dokumentácia kvality:
● Osvedčenie o skúške mlyna podľa normy EN 10204 typ 2.2, 3.1 alebo 3.2
● Správa o hydrostatickej skúške (potrubie po potrubí)
● Správa z inšpekcie UT / ET
Sledovateľnosť od čísla tavenia až po hotové potrubie
8. Primárne aplikácie ERW oceľových rúr
Rúry ERW sú základnými komponentmi pri preprave ropy a plynu a rôznych priemyselných aplikáciách:
Preprava ropy a plynu:Diaľkové pobrežné a morské potrubia na prepravu ropy, zemného plynu a rafinovaných ropných produktov.
Preprava tekutín pod vysokým tlakom:Potrubia na vstrekovanie vody, systémy na likvidáciu vyťaženej vody a prenos kvapalín pod vysokým tlakom v ropných poliach a spracovateľských zariadeniach.
Projekty pobrežných potrubí:Zberné potrubia, hlavné potrubia a rozvodné potrubia naprieč krajinou v ropných a plynových poliach.
Systémy pobrežných potrubných systémov:Podmorské potrubia, stúpačky a exportné potrubia pre morské plošiny a podmorské dokončovacie práce (s možnosťami PSL2 a kyslého servisu).
Kyslé servisné prostredie:Potrubia prepravujúce vlhký kyslý plyn (s obsahom H₂S) vyžadujúce PSL2 s dodatočnými požiadavkami vrátane odolnosti voči HIC a SSC podľa noriem NACE.
Prenos vody:Potrubia s veľkým priemerom na zásobovanie vodou, zavlažovacie systémy a rozvody surovej vody pre komunálne a priemyselné použitie.
Čistenie odpadových vôd a čistenie odpadových vôd:Odtokové potrubia, potrubia čistiarní odpadových vôd a systémy na manipuláciu s kalmi.
Priemyselné konštrukčné aplikácie:Potrubné regály, podpery, výstuhy a konštrukčné prvky v rafinériách, petrochemických závodoch a priemyselných zariadeniach.
Zariadenia na spracovanie ropy a plynu:Potrubia, zberné potrubia, rozdeľovače a prepojovacie potrubia v spracovateľských závodoch a kompresorových staniciach.
EPC a potrubia pre zariadenia:Procesné a inžinierske potrubia v rafinériách, závodoch na spracovanie plynu, chemických komplexoch a zariadeniach na výrobu energie.
9. Balenie a preprava
Rúry ERW sú balené a prepravované s maximálnou starostlivosťou, aby sa zabezpečila ich ochrana počas prepravy. Tu je popis procesu balenia a prepravy:
Balenie:
Ochranný náter:Pred balením môžu byť rúry potiahnuté tenkou vrstvou antikorózneho oleja alebo ochranného laku, aby sa zabránilo povrchovej korózii a oxidácii počas skladovania a prepravy. K dispozícii je aj holá povrchová úprava pre okamžité nanesenie náteru v mieste určenia.
Zoskupovanie:Rúry podobných rozmerov a špecifikácií sú starostlivo zviazané do šesťuholníkových alebo obdĺžnikových zväzkov. Sú zaistené oceľovými páskami (zvyčajne 3 – 5 pások na zväzok), aby sa zabránilo pohybu v rámci zväzku.
Koncové uzávery:Plastové koncovky (PE alebo PP) sa umiestňujú na oba konce každej rúry, aby chránili skosené konce, hladké konce a závitové spoje pred poškodením nárazom, vniknutím nečistôt a vlhkosťou.
Polstrovanie a odpruženie:Pri prémiových exportných objednávkach sa medzi vrstvami rúrok môžu použiť výplňové materiály, ako sú penové krúžky alebo gumené pásy, aby sa zabránilo oderu a poškodeniu náteru počas manipulácie.
Drevené debny alebo debny:V prípade tenkostenných rúr, presných rúr alebo objednávok na prémiové povrchové úpravy môžu byť rúry zabalené v pevných drevených debnách alebo preglejkových debnách, aby sa zabezpečila zvýšená ochrana pred vonkajšími silami a hrubým zaobchádzaním.
Doprava:
Spôsob dopravy:Rúry sa prepravujú kontajnerovými loďami (20 stôp/40 stôp), nákladnými vozidlami na sypký náklad alebo železničnou prepravou v závislosti od miesta určenia, objemu a naliehavosti. Letecká preprava je k dispozícii pre vzorky alebo časovo kritické zásielky.
Kontajnerizácia:Malé až stredné objednávky naložené do štandardných prepravných kontajnerov, ktoré chránia náklad pred poveternostnými vplyvmi, vlhkosťou a vonkajšími nečistotami počas prepravy.
Nakládka hromadných plavidiel:Veľkoobjemové objednávky (zvyčajne > 200 ton) nakladané priamo na lode na hromadný náklad. Zdvíhacie nosníky a rozperné tyče zabraňujú poškodeniu; preklady a upevnenie zaisťujú náklad proti pohybu mora.
Označovanie a dokumentácia:Každý balík je jasne označený akosťou, normou, rozmermi, číslom tavenia a pokynmi na manipuláciu. Kompletná dokumentácia (obchodná faktúra, baliaci list, nákladný list, osvedčenie o pôvode, certifikáty o skúške mlyna) pripravená pre bezproblémové colné odbavenie.
Bezpečné upevnenie:Zväzky zaistené oceľovými páskami, ochrannými vrecami alebo drevenými výstužami, aby sa zabránilo posunutiu, kotúľaniu alebo poškodeniu počas prepravy.
Sledovanie a poistenie:Sledovacie čísla kontajnerov sú poskytované na monitorovanie v reálnom čase. Poistenie námornej nákladnej dopravy (All Risk alebo With Average) je k dispozícii na požiadanie.
Stručne povedané, spoločnosť Womic Steel zabezpečuje, aby všetky oceľové rúry ERW boli balené s použitím popredných ochranných opatrení v tomto odvetví a prepravované spoľahlivými dopravnými metódami, aby sa do cieľa dostali v optimálnom stave. Správne balenie a prepravné postupy sú nevyhnutné pre zachovanie integrity a kvality dodávaných produktov.
10. Výhody a najčastejšie otázky týkajúce sa ocele Womic
Prečo spolupracovať s Womic Steel?
Komplexné kontaktné miesto:Kompletný sortiment od rúr API 5L ERW až po zodpovedajúce tvarovky OEM (kolená, T-kusy, redukcie, príruby, krytky) v kompatibilných materiálových triedach vrátane uhlíkovej ocele, legovanej ocele a nehrdzavejúcej ocele.
Technická zhoda:Ku každej zásielke sa prikladajú certifikáty o kompletných skúškach vo valcovni (EN 10204 typ 2.2, 3.1 alebo 3.2), ktoré podrobne uvádzajú presné chemické zloženie, výsledky mechanických skúšok a správy o nedeštruktívnych skúškach.
Služby s pridanou hodnotou:Skosenie koncov (30°-35°), závitovanie a spájanie, montáž plastových krytiek a antikorózny náter (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxid, zinkovanie) sú k dispozícii interne alebo prostredníctvom kvalifikovaných partnerských zariadení.
Konkurencieschopná logistika:Strategické partnerstvo s globálnymi špeditérmi zabezpečuje optimalizované nakladanie kontajnerov (maximalizácia množstva na kontajner) a nákladovo efektívnu prepravu po celom svete so spoľahlivými prepravnými časmi.
Skladové zásoby a dostupnosť:Rozsiahle skladové zásoby štandardných rozmerov API 5L X52 (vonkajší priemer 2"-24", Schedule 10-80) zaisťujú krátke dodacie lehoty a rýchlu reakciu na urgentné projektové požiadavky. Zákazkové rozmery sa vyrábajú na požiadanie s typickou dodacou lehotou 30-45 dní.
Schopnosť kyslých služieb:Plná schopnosť dodať potrubia PSL2 so skúškami HIC a SSC podľa noriem NACE pre aplikácie s kyslými plynmi. Tvrdosť kontrolovaná na ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Vyberte si spoločnosť Womic Steel Group ako svojho spoľahlivého partnera pre vysoko kvalitné oceľové rúry ERW API 5L X52 a bezkonkurenčný výkon dodávok. Neváhajte a informujte sa!
Webová stránka: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel./WhatsApp/WeChat:
Viktor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Často kladené otázky (FAQ)
Otázka: Aký je rozdiel medzi API 5L PSL1 a PSL2 pre potrubia X52?
A: PSL1 (úroveň špecifikácie produktu 1) je štandardná úroveň kvality so základnými chemickými a mechanickými požiadavkami. PSL2 (úroveň špecifikácie produktu 2) ukladá prísnejšie limity pre uhlík, fosfor, síru, vyžaduje maximálny pomer klzu k pevnosti v ťahu 0,93, povinné skúšky rázovou rázovou skúškou podľa Charpyho a vylepšené nedeštruktívne skúšanie. PSL2 sa vyžaduje pre kyslé aplikácie, aplikácie na mori a kritické potrubia. Pre X52 PSL2 tiež vyžaduje nižší uhlíkový ekvivalent (CE ≤ 0,43 %) pre lepšiu zvariteľnosť.
Otázka: Môže sa potrubie API 5L X52 použiť na konštrukčné aplikácie?
A: Áno. Minimálna medza klzu ocele X52 360 MPa (52 000 psi) ju robí vhodnou pre mnoho konštrukčných aplikácií vrátane potrubných regálov, nosných stĺpov, výstuh a ťažkých konštrukčných rámov. Pre čisto konštrukčné aplikácie (netlakové) však môžu byť nákladovo efektívnejšie možnosti ASTM A500 GR.B alebo A53 GR.B.
Otázka: Aký je rozdiel medzi ERW a HFW? Ktorý je lepší pre potrubie X52?
A: ERW (elektrické odporové zváranie) a HFW (vysokofrekvenčné zváranie) sa často používajú zameniteľne. HFW konkrétne využíva vysokofrekvenčný prúd (zvyčajne 200 – 500 kHz), ktorý vytvára užšiu tepelne ovplyvnenú zónu (HAZ) a vynikajúcu kvalitu zvaru v porovnaní s konvenčným nízkofrekvenčným ERW. Pre API 5L X52 je HFW preferovaným procesom, pretože poskytuje lepšiu húževnatosť zvaru a užšiu HAZ, čo je nevyhnutné pre kyslé prostredie a aplikácie pri nízkych teplotách.
Otázka: Čo znamená „kyslý servis“ a môžete dodať X52 pre kyslý servis?
A: Kyslá prevádzka sa vzťahuje na potrubia prepravujúce mokrý plyn obsahujúci sírovodík (H₂S). Za týchto podmienok môže štandardná oceľ trpieť praskaním vyvolaným vodíkom (HIC) alebo praskaním v dôsledku napätia spôsobeného sulfidmi (SSC). Áno, spoločnosť Womic Steel dodáva oceľ X52 PSL2 s dodatočnými požiadavkami na kyslú prevádzku podľa prílohy H normy API 5L vrátane testovania HIC (NACE TM0284), testovania SSC (NACE TM0177) a kontroly tvrdosti (≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC).
Otázka: Aká je maximálna dostupná dĺžka pre potrubie API 5L X52 ERW?
A: Dodávame ERW potrubia v štandardných pevných dĺžkach do 12 metrov (približne 40 stôp) pre priemery do 610 mm (24"). Pre menšie priemery (pod 168 mm / 6") sú na požiadanie k dispozícii dĺžky do 18 metrov (60 stôp). Dlhšie dĺžky pre konkrétne projekty vyžadujú podrobnú špecifikáciu a technické posúdenie.
Otázka: Aké typy koncových úprav ponúkate pre potrubie X52?
A: Ponúkame hladké konce (štvorcové rezy na tupé zváranie alebo mechanické spoje), skosené konce (uhol skosenia 30° – 35° s priehlbinou 1,6 mm ± 0,8 mm na tupé zváranie v teréne), závitové konce (závit API alebo závit špecifikovaný zákazníkom) a spriahnuté konce (so spojkou namontovanou na konci rúry). K dispozícii je zákazková úprava koncov, ktorá spĺňa špecifické požiadavky na inštaláciu.
Otázka: Môžete zabezpečiť kontrolu tretej strany pre potrubia API 5L X52?
A: Áno. Počas výroby (svedčenie hydroskúšky, UT skúšky, rozmerovej kontroly) a pred odoslaním vítame a umožňujeme kontroly spoločnosťami DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR alebo akýmkoľvek zástupcom nominovaným klientom (svedčenie o hydroskúške, UT skúške, rozmerovej kontrole) a pred odoslaním. 3.2 Certifikáty o kontrole overené autorizovanými tretími stranami sa bežne poskytujú na požiadanie.
Otázka: Poskytujete služby delenia rúr X52 na požadovanú dĺžku?
A: Áno. Ponúkame presné rezanie na presné dĺžky špecifikované zákazníkom s prísnymi toleranciami (zvyčajne ± 3 mm) a čistými koncami bez otrepov. Po rezaní môže nasledovať skosenie koncov (pre zváranie) alebo závitovanie (pre mechanické spojenia) podľa potreby.
Otázka: Aké možnosti povrchovej úpravy sú k dispozícii pre potrubie API 5L X52 ERW?
A: Ponúkame rôzne možnosti povrchových úprav vrátane: FBE (Fusion Bonded Epoxy) - jedno alebo dvojvrstvová; 3LPE / 3LPP (trojvrstvový polyetylén / polypropylén); epoxid z uhoľného dechtu; tekutý epoxid; zinkovanie (ponorné alebo elektrolytické); a čierny náter (lak alebo lak). Náter je možné aplikovať v našom zariadení alebo prostredníctvom kvalifikovaných partnerských lakovní s príslušnými certifikátmi.
Otázka: Aká je dodacia lehota pre API 5L X52 PSL2 s požiadavkami na kyslý servis?
A: Štandardná dodacia lehota pre PSL2 s požiadavkami na kyslý servis (vrátane testovania HIC a SSC) je približne 45 – 60 dní od potvrdenia objednávky v závislosti od množstva objednávky a špecifických požiadaviek na testovanie. Pre menšie množstvá môžu byť k dispozícii expresné objednávky (30 – 45 dní). Kontaktujte nás ohľadom aktuálnych dodacích lehôt na základe vašich špecifických požiadaviek.










